Język strony
Zaloguj się do dzienniczka

Erasmus+ w Dębince przez kolejne dwa lata

Od początku września Społeczne Gimnazjum „Dębinka” uczestniczy w programie Erasmus+ dofinansowanym przez Unię Europejską. W naszej szkole rozpoczęliśmy dwuletnią współpracę ze szkołami we włoskim Asyżu (Istituto Comprensivi Assisi 2 oraz Istituto Comprensivi Assisi 3)  i hiszpańskim Torremolinos (Insituto de Educacion Secundaria Les Costa Del Sol). Nawiązanie współpracy z naszymi partnerami było możliwe dzięki ponad rocznej znajomości i wymianie doświadczeń w ramach E-twinning.

Erasmus+ to program skoncentrowany na edukacji, szkoleniach, aktywności młodzieży i sporcie. W obecnej perspektywie został zaplanowany na lata 2014-2020, ale jego tradycje sięgają 25 lat wstecz. Osoby zainteresowane programem zachęcamy do zapoznania się ze stroną http://erasmusplus.org.pl/.

Nasz projekt zatytułowany „Wszyscy jesteśmy dziećmi starożytnych Greków i Rzymian” będzie realizowany w latach 2016-2018.

W pierwszym roku planujemy przeprowadzenie dwóch konkursów: historycznego, związanego z wiedzą o antyku oraz fotograficznego, poszukującego inspiracji antykiem w otaczającej nas przestrzeni (np. w architekturze). Finały obu konkursów odbędą się w czasie spotkań międzynarodowych we Włoszech i w Hiszpanii. W Torremolinos odbędą się też warsztaty teatralne przygotowujące uczniów do najważniejszej aktywności projektu, którą będzie przegląd teatrów szkolnych zaplanowany na maj 2018 roku w Polsce.

W drugim roku projektu planujemy zorganizowanie międzynarodowego pokazu mody inspirowanej antykiem oraz pokazu wynalazków i gier odwołujących się do naszego śródziemnomorskiego dziedzictwa. Każdy z elementów projektu będzie poprzedzony wykładami i warsztatami, których zadaniem będzie teoretyczne i praktyczne przygotowanie uczniów do planowanych działań oraz zdobycie praktycznych umiejętności w bardzo szerokim spektrum, od szycia rozpoczynając na nowoczesnych technologiach IT kończąc. Finał projektu to wielka gala teatralna, w czasie której chcemy pokazać kilka inscenizacji sztuk antycznych przygotowanych przez zespoły uczniów ze szkół partnerskich.

Projekt jest także okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy nauczycielami z różnych krajów. Pozwoli nam zdobyć nowe umiejętności przydatne w naszej codziennej pracy.

Pierwszymi działaniami zaplanowanymi na ten rok były spotkania z uczniami i ich rodzicami, które wprowadzały całą społeczność szkolną w tematykę, zakres i zasady projektu. Finałem spotkań informacyjnych było przeprowadzenie rekrutacji uczniów gimnazjum do projektu, których zgłosiło się już aż siedemdziesięciu pięciu. Około dwudziestu spośród nich będzie miało wziąć udział w wyjazdach zagranicznych do szkół partnerskich, ale wszyscy będą mogli spróbować swych sił w zaplanowanych działaniach odbywających się w Polsce. Do części z nich zaprosimy też jako równoprawnych uczestników uczniów szkoły podstawowej.

O wszystkich planowanych działaniach będziemy informować na bieżąco.

Adam Bech

 

Galeria zdjęć

Pomagają nam