Język strony
Zaloguj się do dzienniczka

Język polski

LISTA LEKTUR UZUPEŁNIAJĄCYCH

KLASY 4 – 6

 

K. Bagniewska; Listopad, grudzień i pół stycznia

A. Bahdaj; Wakacje z duchami, Kapelusz za sto tysięcy

L. Frank Baum; Czarnoksiężnik ze Szmaragdowego Grodu

G. Bąkiewicz; Ale historia... Mieszko, ty wikingu

P. Beręsewicz; A niech to czykolada, Czy wojna jest dla dziewczyn?, Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek (dla uczniów klas czwartych)

J. Birdsall; Rodzina Penderwicków

Ch. Bjork; Przygody Astrid – zanim została Astrid Lindgren, L. Anderson, Linnea w ogrodzie Moneta

A. Błotnicka; Tajemnica starego strychu

M. Bond; Miś zwany Paddington (wszystkie części – dla uczniów klas czwartych)

F. H. Burnett; Tajemniczy ogród, Mała księżniczka, Mały Lord

Ch. Bradford; Młody Samuraj

J. Broszkiewicz; Wielka, większa i największa

L. Carroll; Alicja w krainie czarów

A. i Cz. Centkiewiczowie; Odarpi, syn Egigwy; Tumbo z Przylądka Dobrej Nadziei

N. Chadzinikolau; Bajki greckie

J. Chmielewska; Nawiedzony dom

B. Ciwoniuk; Ania; Igor

R. Dahl; Czarownice, Matylda, Wielkomilud

J. Domagalik; Pięć przygód detektywa Konopki, Koniec wakacji

A. Domańska; Historia żółtej ciżemki, Ofka z Kamiennej Góry

L. C. Douglas; Szata

 H. Dunwoodie; Duch na luzie

A. Conan Doyle; Przygody Sherlocka Holmesa, Studium w szkarłacie

U. Eco, E. Carmi; Trzy opowieści

M. Ende; Momo, Niekończąca się historia

A. de Saint – Exupery; Nocny lot

A. Fiedler; Orinoko; Dywizjon 303; Dziękuję ci, kapitanie

J. Friedrich; 4,5 przyjaciela i …

J. Flanagan; Zwiadowcy (dowolna część cyklu)

K. Funke; Atramentowe serce

N. Gaiman; Koralina

Gorzka czekolada - B. Kosmowska, A. Maleszka, G.Kasdepke i inni (zbiór 14 opowiadań)

K. Grahame; O czym szumią wierzby

E. Grętkiewicz; Dostaliśmy po dziecku

D. Hendry; Cezary Anioł

J. Jagiełło; Zielone martensy

T. Jansson; Opowiadania z Doliny Muminków

I. Jurgielewiczowa; Inna?, Ten obcy

A. Kamieńska; Dom w domu

L. J. Kern; Ferdynand Wspaniały, Sen Ferdynanda

R. Kipling; Księga dżungli

E. Knight; Lassie, wróć!

T. Konwicki; Zwierzoczłekoupiór

J. Korczak; Król Maciuś Pierwszy

J. Korczakowska; Spotkanie nad morzem

R. Kosik; Felix, Net i Nika

B. Kosmowska; Pozłacana rybka, Buba, Sezon na zielone kasztany, Kolorowy szalik

B. Kosmowska i G. Kasdepke; Wielki wybuch - czyli K kontra K

K. Kotowska; Jeż (dla uczniów klas czwartych)

H. Kowalska; Pamiętnik jedynaczki, Kto nie lubi Klary?

I. Krasicki; Bajki

M. Kruger; Godzina pąsowej róży, Dar rzeki Fly; Ucho, dynia, sto dwadzieścia pięć

M. Kuczyński; Atlantyda wyspa ognia, Katastrofa

S. Lagerloff; Cudowna podróż

S. Laguna; Wizyta ciotki Marshy

L. Legut; Piotrek zgubił dziadka oko, a Jasiek chce dożyć spokojnej starości; O tym, jak Jasiek został bezimiennym bohaterem albo awantura o sławę; Jasiek pisze kronikę rodzinną, a Piotrek ciągle się w kimś kocha; Już nigdy nie będę się kłócił z Piotrkiem; Całkiem zwariowane pomysły Piotrka oraz to i owo o Paluch - Rogalskiej

C. S. Lewis; Opowieści z Narni (oprócz I cz.)

G. C. Levine; Ella zaklęta

S. Lem; Bajki robotów, Opowieści o pilocie Pirxie

B. Leśmian; Przygody Sindbada Żeglarza

A. Lindgren; Rasmus i Włóczęga, Przygody Pippi Pończoszanki i inne; Mio, mój Mio

K. Littlewood; Magiczna cukiernia

J. London; Zew krwi, Biały kieł

M. W. Makowiecki; Przygody Meliklesa Greka, Diossos

K. Makuszyński; Panna z mokrą głową, Awantura o Basię, Szaleństwa panny Ewy

A. Maleszka; Magiczne drzewo, Tajemnica mostu, Ofelia, inne

Ks. M. Maliński; Bajki niebieskie

S. Marijanovic; Mała encyklopedia domowych potworów

B. Masini; Co za charakter!

M. McDonald; Hania Humorek (wszystkie części cyklu)

J. Miosga; Tajemnica ginącego lasu

L. M. Montgomery; Ania z Zielonego Wzgórza i inne części, Błękitny zamek, Emilka z Księżycowego Nowiu…

F. Molnar; Chłopcy z Placu Broni

B. Mull; Baśniobór

M. Musierowicz; Kwiat kalafiora, Opium w rosole, Noelka i inne

E. Nesbit; Pięcioro dzieci i Coś

N. Neuhaus; Elena

Z. Nienacki; Pan Samochodzik i ... (wszystkie części cyklu)

E. Niziurski; Pięć melonów na rękę, Jutro klasówka, Bąbel i Syfon na tropie, Sposób na Alcybiadesa, inne

E. Nowacka; Małgosia kontra Małgosia, Słońce w kałuży, Biały koń bogów

E. Nowak; Lisia, Koleżaneczki, Pajączek na rowerze

Z. Nowakowski; Przylądek Dobrej Nadziei

J. Olech; Dynastia Miziołków

S. Okh; Biały mustang

A. Onichimowska; Najwyższa góra świata, Dziesięć stron świata, Duch starej kamienicy, Maciek i łowcy duchów, Aleksander

A. Oppman; Legendy warszawskie

Z. Orlińska; Ani słowa o Zosi

A. Oz; Nagle w głębi lasu

H. Ożogowska; Za minutę pierwsza miłość, Dziewczyna i chłopak, czyli..., Głowa na tranzystorach, Tajemnica zielonej pieczęci

R.J. Palacio; Cud chłopak

 

Ch. Paolini; Eragon

J. Parandowski; Przygody Odyseusza, Mitologia

K. Paterson; Most do Terabithii

S. Pennypacker; PAX

R. Piątkowska; Która to Malala?

M. K. Piekarska; Klasa pani Czajki

T. Pratchett; Dywan

B. Prus; Nowele wybrane

H. Pyle; Wesołe przygody Robin Hooda

R. Riordan; Percy Jackson i bogowie olimpijscy (dowolna część cyklu)

G. Rodari; Był sobie dwa razy baron Lamberto

N. Rolleczek; Świetna i najświetniejsza

J. K. Rowling; Harry Potter (dowolna część cyklu)

S. Rubin; Tańcząca

H. Rudnicka; Uczniowie Spartakusa

K. Ryrych; O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych

J. J. Sempe, R. Gościnny; Mikołajek i ... (dowolna część cyklu)

E. E. Schmitt; Oskar i pani Róża

H. Sienkiewicz; Nowele wybrane, Krzyżacy

K. Siesicka; Zapałka na zakręcie i inne

I. B. Singer; Opowiadania dla dzieci

Stelmaszyk; Klub poszukiwaczy przygód, Kroniki Archeo (dowolna część cyklu), Koalicja szpiegów

B. Stenka; Oj, Hela; Hela i zajęcia pozaszkolne

J. Swift; Podróże Guliwera

H. Snopkiewicz; Słoneczniki

R. L. Stewenson; Wyspa skarbów

M. Szczygielski; Arka czasu, Za niebieskimi drzwiami, Czarny Młyn

A. Szklarski; Tomek... (dowolna część cyklu)

S. Szmaglewska; Czarne stopy

D. Terakowska; Córka czarownic, Władca Lewawu; Tam, gdzie spadają anioły, Lustro Pana Grymsa

W. M. Thackeray; Pierścień i róża

J.R.R. Tolkien; Władca Pierścieni

P. L. Travers; Marry Poppins

M. Twain; Królewicz i żebrak,  Przygody Hucka

Ks. J. Twardowski; Patyki i patyczki; Opowiadania, felietony, Zeszyt w kratkę

A. Tyszka; Czego uszy nie widzą, Miłość bez konserwantów, M jak dżem, Wyciskacz do łez

M. Wich; Klara

C. Wilkins; Moja najlepsza przyjaciółka i inni wrogowie, Moje cudowne życie i inne katastrofy

J. Wilson, Dziewczyny się zakochują, Lekcje miłości

P. Wojciechowski; Bajki żółtego psa

M. Wojtyszko; Bromba i inni, Bromba i filozofia, Bromba i psychologia, Bambuko, czyli skandal w krainie gier

W. Woroszylski; Cyryl, gdzie jesteś?

J. Verne; W 80 dni dookoła świata, Tajemnicza wyspa, 20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi, Piętnastoletni kapitan

M. Zusak; Złodziejka książek

W. Żukrowski; Porwanie w Tiutiurlistanie

 

Pomagają nam