Po spotkaniu w Trapani…

W dniach od 22 – 26 grudnia w Trapani na Sycylii odbyło się pierwsze spotkanie koordynatorów szkolnych projektu Comenius, w który zaangażowana jest nasza szkoła. Uczestniczyło w nim dwóch nauczycieli Dębinki: p. Adam Bech i p. Jakub Laszuk.


Nasza dwuosobowa delegacja została bardzo ciepło przyjęta przez gospodarzy spotkania – uczniów i nauczycieli VI CIRCOLO DIDATTICO "E . PERTINI” w Trapani. Szybko nawiązała dobry kontakt z innymi uczestnikami spotkania reprezentującymi Turcję, Grecję, Bułgarię i Hiszpanię.


W czasie pobytu w Trapani koordynatorzy odbyli szereg spotkań poświeconych programowi projektu. Omówione zostały wyniki dotychczasowych prac i kolejne planowane działania. Reprezentanci każdej ze szkół pokazali materiały filmowe i prezentacje multimedialne na temat ich środowisk. Wspólnie przygotowali wystawę prac plastycznych wykonanych przez uczniów wszystkich szkół partnerskich, którą zwiedzili włoscy uczniowie i nauczyciele oraz przedstawiciele władz Trapani. 


Najważniejsze decyzje, które zapadły w czasie spotkania to ustalenie terminarza wizyt partnerskich, który publikujemy w zakładce „Program” oraz omówienie zasad dalszej współpracy.
Gospodarze zadbali też o atrakcje. Dzięki nim uczestnicy spotkania zwiedzili kilka, z setek ciekawych miejsc, w jakie obfituje Sycylia.


Pokazano miedzy innymi urządzenia do odsalania wody morskiej, które mają dla mieszkańców Trapani ogromne znaczenie z uwagi na niedostatek wody pitnej. Sól pozyskiwana w tym procesie oraz pochodząca z tradycyjnych solanek jest jednym z bardziej znanych produktów regionalnych.


Inną ciekawostką było maleńkie miasteczko położone na szczycie góry Erice w starożytności znane jako Eryks.  W starożytności ze względu na strategiczne położenie, miasto było przyczyną powtarzających się konfliktów, w szczególności z Grekami, Kartagińczykami i Rzymianami. Po zwycięstwie Rzymu miasto stało się centrum kultu Wenus i przyciągało licznych pielgrzymów. 


Współcześnie Erice to niezwykle malownicza miejscowość zamieszkana w lecie przez kilka tysięcy osób, a w zimie przez około… 350, przeważnie w podeszłym wieku. Znajduje się tu ogromne, nowoczesne centrum badań geologicznych i sejsmicznych. To uczestnicy badań w znacznej części zaludniają miasteczko poza sezonem turystycznym.


Równie ciekawa była wizyta w Seinunte – ruinach starożytnego miasta , koloni greckiej Megary, założonego w 638 roku p.n.e. Historia tego miejsca jest doskonałą ilustracją dramatycznych walk pomiędzy przedstawicielami kultury fenickiej, greckiej, kartagińskiej i rzymskiej na przestrzeni pięciu wieków. O wspaniałości miasta świadczą dziś ruiny 10 świątyń i hektary pozostałości po innych budowlach.


Mamy nadzieję, że kolejne spotkania będą równie ciekawe. Najbliższe odbędzie się w miejscowości Vidin w Bułgarii.

Adam Bech