Język strony
Zaloguj się do dzienniczka

Przedstawienie Pokój w Tobie

26 i 27 stycznia 2023 r. w Dębince zaprezentowane zostało przedstawienie o tematyce żydowskiej pt. Pokój w Tobie.

Społeczność żydowska na ziemiach polskich – to prawie tysiąc lat wspólnej historii, zakończonej tragedią Holokaustu i przypieczętowanej dramatem Marca’68; to bogactwo wzajemnych – mniej i bardziej uświadomionych – oddziaływań i część naszego dziedzictwa.

Społeczność żydowska z perspektywy szkolnych podręczników – to pojęcie Żydzi pisane wielką, a niekiedy i małą literą w towarzystwie danych statystycznych: ok 3,5 mln Żydów – obywateli II Rzeczypospolitej, ok. 350 000 ocalonych z Holokaustu (w tym większość na terenie ZSRR), ok. 13 tys. Żydów zmuszonych do wyjazdu z Polski i zrzeczenia się obywatelstwa polskiego po wydarzeniach marca’68…

Stąd przedstawienie pomyślane zostało jako próba uzupełnienia treści programowych w artystycznej formie, dającej uczniom możliwość poszerzenia wiedzy o społeczności żydowskiej, kształtowania postawy otwartości i tolerancji wobec odmiennych tradycji i religii oraz rozwijanie ekspresji artystycznej. Czy udało się te cele osiągnąć? – ocenę należy pozostawić uczestnikom projektu i odbiorcom spektaklu.

Prezentacja przedstawienia zbiegła się z obchodzoną 27 stycznia 2023 r. 78. rocznicą wyzwolenia przez oddziały Armii Czerwonej w 1945 r. niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau - obecnie jednego z najważniejszych na świecie Miejsc Pamięci o Zagładzie. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 roku, by uczcić pamięć Żydów zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej.

Niemiecki nazistowski obóz KL Auschwitz-Birkenau w ciągu niemal pięciu lat istnienia pochłonął około 1,1 mln ofiar z 1,3 mln wszystkich więźniów. Około 90% z nich stanowili Żydzi pochodzący z całej Europy. Śmierć w obozie poniosło także co najmniej 70 tys. Polaków, 20 tys. Romów, 15 tys. jeńców sowieckich oraz 10-15 tys. więźniów innych narodowości. Łączna liczba ofiar Holokaustu jest szacowana na prawie 6 milionów, z czego jedną trzecią stanowiły dzieci.

Nie możemy odwrócić minionych wydarzeń. Możemy jednak powiedzieć: Pamiętamy, łacińskie memoramus. My, Polacy, musimy pamiętać w sposób szczególny, jest to nasza wyjątkowa, choć trudna odpowiedzialność - bo Holokaust wydarzył się w naszym domu. Warto, abyśmy też nie zaniechali -  mimo upływu czasu, a może właśnie z jego pomocą - rozrachunku z naszą, polską przeszłością i pamięcią. Jednym z jej wartościowych przykładów w naszym mieście była w minionym roku konferencja naukowa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza pt. Wyparte historie, relacjonująca wyniki projektu badawczego poświęconego zjawisku antysemityzmu na Uniwersytecie Poznańskim w okresie międzywojennym.

Scenariusz przedstawienia powstał między Bożym Narodzeniem a końcem 2021 roku, gdy nie wiedzieliśmy, co wydarzy się 24 lutego roku 2022. Wówczas to sformułowany już wcześniej tytuł, będący rodzajem błogosławieństwa i przesłaniem pokoju – Szalom bach - wydał się także potrzebą czasu, gdy spojrzenie w przeszłość powinno szczególnie motywować do troski o to, co tu i teraz.

26 stycznia, podczas przedstawienia dla klas 4-6, gościem specjalnym była Pani Alicja Kobus – Przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Poznaniu.

27 stycznia w godzinach południowych odbyło się przedstawienia dla klas 7-8 naszej szkoły, a wieczorem, o godz. 18.00 – dla rodziców, dziadków, przyjaciół i zaproszonych gości, wśród których byli:

Pani Paulina Matuszewska – pracownik Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie;

Pan Andrzej Niziołek,  reprezentującego poznańską Fundację Tu żyli Żydzi;      

Ksiądz Adam Prozorowski, aktywny uczestnik dialogu ekumenicznego, autor licznych artykułów o tematyce żydowskiej i biblijnej;

Prezes Zarządu Poznańskiego Stowarzyszenia Oświatowego – Pan Tomasz Wróblewski;

Władze Stowarzyszenia reprezentował również Pan Michał Kuliński;

Pani Beata Łuczak-Wencel - Dyrektor Kolegium Edukacyjnego Poznańskiego Stowarzyszenia Oświatowego

Pani Agata  Kowalewska – Przewodnicząca Rady Rodziców Społecznej Szkoły Podstawowej nr 3 Dębinka.            

Zaproszenie przyjął równie Pan Profesor Rafał Witkowski, prorektor UAM, któremu obowiązki nie pozwoliły przybyć na przedstawienie, ale który na moje ręce złożył gratulacje dla twórców spektaklu.

Renata Kuśnierczak

Przedstawienie zostało zarejestrowane w dniu 23 stycznia 2023 r. Można obejrzeć je poniżej:

Pomagają nam