Język strony
Zaloguj się do dzienniczka

Wycieczka do Hiszpanii – spotkanie uczniów szkół partnerskich w programie Erasmus+

Nasza podróż zaczęła się w sobotę, o dziewiątej rano, kiedy zebraliśmy się przed szkołą, aby odbyć kilkugodzinną podróż do Berlina, na lotnisko Berlin Schönfeld. Stamtąd polecieliśmy do Malagi. Zaraz po wylądowaniu spotkaliśmy hiszpański komitet powitalny, złożony z uczniów i nauczycieli – naszych gospodarzy. Zaraz po tym rozjechaliśmy się do domów naszych „hostów”.

Następnego dnia Hiszpanie zabrali uczniów z Włoch i nas na plażę w Torremolinos - mieście, w którym znajdowała się szkoła IES Costa del Sol, i w którym mieszkali uczniowie. Na plaży spędziliśmy cały dzień grając w siatkówkę i odpoczywając po podróży. Celem gospodarzy było zintegrowanie naszej międzynarodowej grupy.

Kolejnego dnia, w poniedziałek, rozpoczęła się oficjalna część wyjazdu. Rano zebraliśmy się w szkole, a potem przemieściliśmy do Centro Culturalo Pablo Ruiz Picasso, gdzie uczestniczyliśmy w ceremonii powitalnej, która rozpoczęła się krótką konferencją z udziałem lokalnych włodarzy. W trakcie jej trwania obejrzeliśmy między innymi spektakularną prezentację tańca flamenco, pokazu wokalnych umiejętności jednej z uczennic oraz genialnego wykonania piosenki „Mury” Jacka Kaczmarskiego przez szkolny zespół flecistów. Kolejnym punktem programu dnia była wycieczka do  Parku Krokodyli w Torremolinos, gdzie mogliśmy trochę odetchnąć.

We wtorek uczestniczyliśmy w wycieczce do Malagi. Zwiedziliśmy zabytki starego miasta, w tym pozostałości z okresu kolonizacji greckiej i rzymskiej oraz czasów mauretańskich. Najważniejszym punktem programu była wizyta w Muzeum Pabla Picassa.

W środę uczestniczyliśmy w warsztatach teatralnych, prowadzonych przez grupę teatralną Alzeia z Malagi. Były to bardzo ciekawe i pouczające zajęcia. Ćwiczyliśmy zarówno ruch sceniczny jak i pracę  głosem. Całość zajęć kończyła improwizacja, którą wykonali wspólnie wszyscy uczestnicy zajęć. Po warsztatach  spotkaliśmy się z burmistrzem Torremolinos. Popołudnie spędziliśmy w szkole uczestnicząc w festynie, w trakcie którego mieliśmy okazję wystąpić na scenie z własnym popisem wokalnym.

Czwartek to wyjazd całej naszej międzynarodowej grupy nad Ocean Atlantycki do Cádiz i do Baelo Claudia. Zwiedzaliśmy tam ruiny rzymskiego miasta i spędzaliśmy czas na plaży. Ruiny Baelo Claudia stanowią najbardziej charakterystyczny przykład rzymskiej zabudowy miejskiej w Hiszpanii. Miasto otoczone jest murem obronnym z zachowaną bramą wjazdową. Do naszych czasów przetrwały również ruiny domów mieszkalnych, sklepów,  zakładów rzemieślniczych, budynków administracyjnych, forum, teatr, świątynie Izydy, Junony, Jowisza i Minerwy. Historia miasta to osiem wieków od II wieku p.n.e. do VI wieku n.e., kiedy to zostało opuszczone, dzięki czemu zachowało swój rzymski charakter po dziś dzień.

W piątek odbył się festiwal teatralny, na którym zaprezentowane zostały cztery przedstawienia: włoskie „Prometheus’ Fire” i „Heroes of our Time” oraz hiszpańskie „Guernika in the Labyrinth”, a także nasze „Let them love us”, które zostanie wystawione w naszej szkole. Każde przedstawienie i na swój sposób łączące przeszłość z teraźniejszością. Wieczorem odbyła się pożegnalna kolacja. Nie obyło się bez łez i wzruszających pożegnań.  

Następnego dnia zostaliśmy odprowadzeni na lotnisko przez naszych hiszpańskich kolegów. Wszystkich ogarnął smutek z tak szybkiego rozstania.

Uważam, że była to najlepsza rzecz jaka na razie zdarzyła się w moim życiu. Ten wyjazd to wiele pięknych wspomnień, niezapomnianych doświadczeń i nowych znajomości. Takich przeżyć jak to się nie zapomina.

Franciszek Świderski

Pomagają nam