Język strony
Zaloguj się do dzienniczka

Wycieczka do PAN

W dniu 9 stycznia 2012 r. uczniowie należący do fakultetu archeologicznego wraz z jego opiekunem – p. Adamem Bechem udali się na zaproszenie p. dr Przemysława Bowbrowskiego do Instytutu Archeologii Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu.

Na wstępie pracę archeologów przybliżył nam pan dr Bobrowski (ojciec jednej z uczennic naszej szkoły), który z entuzjazmem opowiadał o sposobach poszukiwania i wydobywania znalezisk archeologicznych. Obejrzeliśmy prezentację zawierającą wiele ciekawych zdjęć z prac wykopaliskowych prowadzonych w Wielkopolsce oraz egzotycznym dla nas Sudanie. Szczególnie interesujące były przykłady wykorzystania fotografii lotniczej i satelitarnej w pracy archeologów.

Kolejny pokaz zaprezentowała nam pani dr Iwona Okuniewska-Nowaczyk, która jest palinologiem. Mówiła między innymi o tym, w jaki sposób na podstawie pyłków pozyskiwanych z wykopalisk możemy dowiedzieć się co jedli, uprawiali lub w jakim środowisku żyli nasi przodkowie. Zachowane pod ziemią pyłki świadczą o tym jaka roślinność występowała w dawnych czasach na badanym terenie.

Ostatnią prezentację przygotowała pani dr Marta Osypińska zajmująca się archeozoologią, która przedstawiła nam metody rozpoznawania gatunków zwierząt zamieszkujących dane terytorium na podstawie szczątków kości. Pani doktor uczestniczyła między innymi w pracach prowadzonych w Afryce i mówiła o wielu ciekawostkach dotyczących hodowli zwierząt w czasach antycznych i średniowieczu oraz zwyczajach ludzi związanych ze zwierzętami domowymi: pasami i kotami.

Pani dr Iwona Sobkowiak-Tabaka zrobiła nam test na datowanie ceramiki (niestety tym razem go nie zdaliśmy), a następnie pokazała magazyny i pracownie, w których przechowywane są znaleziska archeologiczne takie jak: ozdoby, narzędzia pracy i broń. Mogliśmy również obejrzeć z bliska znajdujące się tam kości zwierząt i ludzi.

Wycieczka była bardzo interesująca. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy dot. pracy archeologów a przede wszystkim mieliśmy okazję dotknąć przedmiotów, które pochodziły sprzed tysięcy lat.

Adrianna Paluszkiewicz kl. IIb gim. 

Pomagają nam