Język strony
Zaloguj się do dzienniczka

XIX Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru w Białymstoku

Projekt Trwała pamięć pokoleń realizowany we współpracy ze stowarzyszeniem Memoramus ma każdego roku swoją tradycyjną dynamikę. Jego pierwszym punktem jest wyjazd młodzieży ze szkół zrzeszonych w Stowarzyszeniu na Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru i wycieczkę krajoznawczą po wielokulturowym Polasiu.

Poniżej relacja jednego z tegorocznych uczestników wyjazdu. W sumie było ich pięcioro – wszyscy to uczniowie klas siódmych, pragnący uczestniczyć wiosną 2020 r. w wyjeździe na Marsz Pamięci w Katyniu.

W dniach 3-6 września b.r. brałem udział w wycieczce na Podlasie organizowanej przez stowarzyszenie Memoramus. Do miejsca docelowego – Białegostoku jechaliśmy prawie cały dzień, lecz po drodze byliśmy jeszcze w Tykocinie, gdzie zwiedzaliśmy synagogę. Tam właśnie pierwszy raz podczas wycieczki zetknęliśmy się z wielokulturowością tego obszaru. Następnie dojechaliśmy do Białegostoku i tak upłynął pierwszy dzień.

Następnego dnia pojechaliśmy do Supraśla, gdzie zwiedziliśmy dwa muzea – drukarstwa oraz ikon. Widzieliśmy tam również zbór oraz cerkiew. Następnie pojechaliśmy do miejscowości Kruszyniany,  gdzie zwiedziliśmy meczet oraz cmentarz tatarski. Miejscowość ta była moim zdaniem najlepszym punktem programu. Na trzeci dzień zwiedzaliśmy Białystok. Na początku zwiedzaliśmy pałac Branickich zwany „Wersalem północy”. Kolejnymi punktami programu były muzeum wojskowe oraz Zamenhofa – twórcy języka Esperanto. W tym dniu byliśmy jeszcze na przedstawieniu w domu kultury oraz byliśmy przy pomniku Sybiraków. Czwarty - najważniejszy dzień - zaczął się od złożenia zniczy na cmentarzu wojskowym. Następnie wzięliśmy udział w XIX Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru. Po jego zakończeniu odbyła się msza. Wyjazd uważam za udany i sądzę, iż warto było tam pojechać.

 

Karol Żywiecki

Pomagają nam